
Není pochyb, že rok 2020 nám toho mnoho vzal. Večery s přáteli, cestování, školní aktivity, umění, prostě téměř vše, co dělá život životem. Nicméně pojďme se pozastavit a zamyslet nad tím, co všechno nám pandemický rok také dal.
I když se to mnohým možná bude zdát absurdní, tak právě rok 2020 dal planetě možnost se opět trochu nadechnout a ukázat lidstvu, že většinu problémů zde tvoří oni sami. Zastavení ultrarychlého života celého světa pomohlo lehce a bohužel pouze krátkodobě zmírnit a zpomalit klimatické změny, která nám již dlouhou dobu pomalu ale jistě mění náš svět před očima horšímu.
Pozitivní zprávou je, že rok 2020 nám přinesl spoustu vláhy a vyprahlá země získala zase možnost trochu se vzpamatovat. Úhrn srážek za 11 měsíců letošního roku činí podle Českého hydrometeorologického ústavu 735 mm, ve srovnání se stejným obdobím v roce 2019 je to o 139 mm více. Tato změna zmenšila míru fyziologického stresu stromů nejen v přírodě ale i ve městech, a díky tomu se i daleko lépe ujímala nová výsadba.
Další kladnou informací, je že v Evropě se během pandemie coronaviru rapidně snížilo množství obsahu znečišťujících látek v ovzduší. Podle vědců z Copernicus klesly emise oxidu dusíku a oxidu uhličitého ze spalování fosilních paliv o více než 10 %. Emise z letecké dopravy se snížily dokonce o 52 %. „Tyto látky způsobují kyselý déšť, v aglomeracích jsou zodpovědné za dýchací problémy,“ vysvětluje profesor Pavel Kindlmann z Ústavu životního prostředí Přírodovědecké fakulty UK. „Ale také poškozují ekosystémy citlivé na nadbytek živin, například horské louky a lesy. Je ale nutné si uvědomit, že jde o lokální a dočasné vlivy. Problémy globálního oteplování jsme tím nevyřešili,“ upozorňuje Kindlmann.[1]
Je tedy zcela jasné, že veškeré klimatické změny a problémy jsme si zavinili sami a jedná se téměř o nerozmotatelné klubko příčin a následků. Možná se zdá, že s tím obyčejný smrtelník nemůže nic dělat. Apelujeme na to, že změna je v každém z nás, a i v drobných krůčcích, jako je recyklace, omezení nákupů, snížení spotřeby jídla a masa, podpora lokální a udržitelné výroby, regenerativní zemědělství a mnoho dalšího.
Uvědomme si, že sice jsme museli omezit náš život, ale jaký smysl má žít v nevědomí a v konzumu, když tím vším naše planeta pomalu strádá a my devastujeme místo pro život dalším generacím?
Teď už záleží jen na nás, zda se vrátíme do zajetých kolejí a řešení otázky klimatických změn necháme na dalších generacích nebo se pokusíme změnu udržet a směřovat k zelenějším zítřkům.
Doporučujeme následující dokumenty (Netflix):
Kiss the ground
A life on Our Planet
Zdroje: ČTK, irozhlas.cz
[1] https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/koronavirus-emise-zivotni-prostredi_2003281616_pj